- Címlap
- Társadalom
- Világhír
- Életmód
- Kultúra
- Tudomány
- Sport
- Egyház
- Beszállhatok?
- Blogok
- Fórum
- Dossziék
- Film
- Videók
- Játék
- RSS
Mai morzsa
|
Sport
2011-09-01 06:30:00 Az olimpiától a futball-vb-ig 14 esemény minősül kiemelt rendezvénynekEinstandolják a sportközvetítések javát?Korlátozná a kizárólagos közvetítési jogot a kiemelten nagy jelentőségű rendezvények esetében a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa, amivel felborítaná a sporttévés piacot. Nem a piac, a hatalom dönt?A médiatörvény szerint egy audiovizuális médiaszolgáltató (magyarul: tévécsatorna) nem gyakorolhatja a kizárólagos közvetítési jogot kiemelten nagy jelentőségű rendezvények esetében akkor, ha a társadalom több mint húsz százaléka előfizetési díj megfizetése nélkül nem juthat hozzá a tartalomhoz. Arról, hogy mely események, milyen tartalmak minősülnek „kiemelt eseménynek”, a médiatanács határoz. A testület szeptember 14-én nyilvános meghallgatást tart, az előkészítő dokumentumot saját honlapján tette közzé.
Noha a kulturális eseményekről szóló közvetítések is a kiemelt figyelmet élvező „termékek” körébe sorolhatók lennének, a dokumentum szerint a médiatanács nem talált olyan eseményt, amelyik méltó lenne erre. A döntés két dolgot sejtet: vagy annyira lapos a magyar kulturális kínálat, hogy abból egy esemény sem tekinthető jelentősnek, vagy a médiatanács ingerküszöbe túl magas. Persze az is igaz, hogy a tévétársaságok ritkán szoktak verekedni egy jó kis színházi közvetítésért. A sport azonban nem ilyen terület, azért szó szerint verekednek a piacon a tévék.
A dokumentum 14 sporteseményt javasol kiemelésre, többek között az olimpiai játékokat, a labdarúgó-világbajnokságot és Európa-bajnokságot, a magyar fociválogatott mérkőzéseit, a Bajnokok Ligája döntőjét, illetve a BL és az El selejtezőinek, csoportkörének és kieséses szakaszának a meccseit, ha ott magyar klubcsapat szerepel. A listán van több kézilabda-, vízilabda-, kosárlabda- és jégkorongmérkőzés, valamint a kajak-kenu, az úszás és a Forma−1 Magyar Nagydíj. Ha a rendelkezés életbe lép, az egyértelműen az MTV-nek kedvez. De miért is lenne ez baj?
Elsősorban azért, mert a királyi tévé nem piaci alapon jutna hozzá a közvetítési jogokhoz, így felborulna a sporttévés piac. A kábeltévék (Sport1, Sport2, SportM, Eurosport1, Eurosport2, SportKlub, DigiSport) éves szinten több milliárdot költenek a magyar sportesemények közvetítési jogdíjaira. Az ügyes csapatok abból élnek, hogy az egy évre előre garantált közvetítésekre reklámot szervezhetnek. A médiatanács döntése után azonban hiába kísérné végig, mondjuk, a SportKlub egy teljes szezonon át a kosárlabda-bajnokság minden rezdülését, a döntőt már nem adhatná kizárólagossággal, mert az a társadalom számára „kiemelt jelentőségű eseménynek” minősül. A SportKlub pedig az őt ért kár miatt nyilván jóval kisebb (vagy nulla) jogdíjat fog fizetni a szövetségnek, tehát végső soron a csapatok, a magyar sport kapná majd a pofont. Ráadásul ahhoz is igen nagy képzelőerő kell, hogy valaki elhiggye: a Bajnokok Ligájáért, az F−1-ért vagy az NB I-ért kifizetett milliárdok ellenére a jogtulajdonosok dalolva lemondanának a legizgalmasabb közvetítések kizárólagosságáról. A kérdés az: ki és miből fogja majd őket kompenzálni?
– mi –
|
Hírsor
A hét java
|
|