Kik vagyunk? Mit akarunk? Kik állnak mögöttünk? Partnereink Kapcsolat  
A mindennapi.hu portál a tartalmait jelenleg nem frissíti, az eddigi tartalmak továbbra is megtekinthetőek.
Tudomány
2011-11-14 09:23:00

A magyar lakosságot veszélyeztető szennyezést számolnának fel

Nanovassal tisztítják a talajvizeket

Egy magyar kutatók által fejlesztett nanorészecske, a nulla vegyértékű nanovas képes arra, hogy semlegesítse az egyik legsúlyosabb magyarországi környezeti problémát: a talaj és a talajvíz szennyezettségének hatásait.

A talaj elszennyeződését okozó környezeti károkat az utóbbi évtizedekben a föld felszíne alá kerülő, különböző vegyi üzemek által előállított, klórozott szénhidrogén kibocsátása okozta. A nanovas alkalmazásával sok esetben fel lehetne váltani az eddig alkalmazott hosszadalmas és költséges vízkitermeléssel járó eljárásokat.


A lakosság egészségét veszélyeztethetik

Magyarországon több mint száz azoknak a jelentősebb talaj- és talajvíz-szennyeződéseknek a száma, melyek jellemzően vegyipari tevékenység következtében jöttek létre. Ezek a szennyeződések a lakosság egészségét veszélyeztethetik, ha a szennyezett területen lévő kutakból származó vizet ivó-, itató- vagy akár csak locsolóvízként használják fel, másrészt környezeti kockázatot jelentenek a szomszédos területeken előforduló tiszta talajvízre nézve.

A nanovasprojekt elsődleges célja egy olyan helyszíni talajvíz-tisztítási technológia kifejlesztése, amely ipari méretben is alkalmazható, környezetbarát, és az eddigi hagyományos technológiáknál gazdaságosabb alternatívát jelent a vegyi eredetű talaj- és talajvízszennyezések semlegesítésére. A nanovas a talajvízbe juttatva a szerves szennyező anyagokat egészségre és a környezetre ártalmatlan vegyületekké alakítja át. A nanorészecskék méretükből adódóan nagy fajlagos felülettel rendelkeznek, ebből adódóan nagyobb a reakcióképességük, így nagyobb mennyiségű szennyezett anyagot képesek lebontani.


Szegedi kutatókkal, Törökszentmiklóson

A nulla vegyértékű nanovasoldat kifejlesztésében a Szegedi Tudományegyetem kutatói működtek közre. „A technológia nemzetközi szinten is úttörőnek számít, Magyarországon eddig még nem alkalmazták. Akkor, ha beválik, áttörést hozhat a talajvízszennyezések kezelésében” – mondta a Soós Miklós, a vegyület gyártását végző Auro-Science ügyvezető igazgatója.

Az első „terepi tesztekre” Törökszentmiklóson került sor, ahol a mára megszűnt Vegytek, illetve Rewos vállalatok vegyianyag-raktára helyén a talajvíz klórozott szénhidrogénekkel szennyezett. Ennek az ipari területnek a szűkebb környezetében a kútvíz nem alkalmas arra, hogy ivásra, itatásra vagy locsolásra használják fel. Ezen a területen Törökszentmiklós Önkormányzatának kezdeményezésére a projekt résztvevői terepi teszteket végeznek a nanovasoldat talajvízbe juttatásával. A nanovasprojekt az Európai Unió támogatásával valósult meg, amely a törökszentmiklósi önkormányzat számára is biztosította a forrásokat.

 

-mi-

Elküldöm a cikket | Nyomtatás | A lap tetejére

További cikkek Környezet, védelem
  • Szálló por, szmogriadó: mi történik Magyarország légterében?
  • A médiafogyasztás káros az egészségre
  • Szappannal mossák a tengert
  • Sárkány éve: szeméttömeg és szelleműzés
  • Lemond a vidékfejlesztési államtitkár
  • Végveszély az óceánokon: csökken a halak túlélési esélye
  • Orbán Viktor: a háború elkezdődött
  • Patkányméreg kerülhet az élelmiszerbe?
  • Nem kegyelmeztek a bennszülött kislánynak
  • Mi az a környezetvédő zene?

  • A hét java

    © mindennapi.hu - minden jog fenntartva. All rights reserved.