- Címlap
- Társadalom
- Világhír
- Életmód
- Kultúra
- Tudomány
- Sport
- Egyház
- Beszállhatok?
- Blogok
- Fórum
- Dossziék
- Film
- Videók
- Játék
- RSS
Mai morzsa
|
Életmód
2011-10-16 19:06:00 Mengelét kellett félrevezetnie, hogy életben maradjonTrükkel úszta meg a gázkamrát a kislánySzívszorító könyv kerül a boltokba egy olyan kislányról, aki 1944-ben csodával határos módon menekült meg a gázkamrától.Helga Weiss 1944-ben érkezett édesanyjával az auscwitzi pályaudvarra, több száz zsidóval egyetemben. A pályaudvarokon felállított asztaloknál már eldőlt az emberek sorsa: voltak, akiket kényszermunkára osztottak be, de voltak olyanok is, akiket a halálsorba állítottak.
Helga Weisst Joseph Mengele, a Halál Angyala „vizsgálta”meg, akit a modern történelem egyik legkegyetlenebb alakjaként tartanak számon. A kislány úgy menekült meg a gázkamrától, hogy elhitette Mengelével: fiatalabbnak néz ki a koránál, de nagyon is bírja a munkát. Így történhetett meg, hogy nem gyerekként, hanem fiatal nőként kapott pecsétet és mehetett dolgozni. Helga édesanyja pedig azt mondta a rettegett orvosnak, hogy a kislány valójában az ő legidősebb gyermeke. A lány megpróbáltatásainak ideje alatt naplót írt, amely nemsokára könyv formájában jelenik meg. Helga Weissova: Haláltranszport. Képei tették híressé a holokauszt-túlélőt Helga Weiss, – férjezett asszonyként Helga Weissova-Hoskova –, most a nyolvanas éveinek elején járó asszony és Prágában él. A háború utáni festészetéről vált híressé. Helga naplójának létezéséről Venetia Butterfield brit kiadónő szerzett tudomást, amikor találkozott Weiss-szel egy holokauszt áldozatai emlékére rendezett londoni eseményen. Butterfield a Guardian-nek elmondta: nem sokon múlott, hogy elmaradjon a találkozójuk, de Helga végül szakított időt egy beszélgetésre. Akkor derült fény a napló létezésére is. Ugyancsak Butterfield adta Anne Frank naplóját is, de elmondása szerint a két könyv nem hasonlítható össze.
Mielőtt Weisst a Terezín koncentrációs táborba küldték volna, szemtanúja volt a prágai zsidó üldözéseknek. Elmondta: egyik dolgot a másik után tiltották meg a nekik, sorra veszítették el a zsidó emberek állásaikat, nem mehettek a parkokba, uszodákba, sporklubokba. Helga azt is elmesélte, hogy tíz éves korában kitiltották az iskolából. Az asszony elmondta: szülei sokszor nem adtak választ kérdéseire, mert meg akarták őt óvni a fájdalmas valóságtól. Nem sokal később a Weiss-lakást lefoglalták a németek és a családot Terezínbe deportálták. A Theresienstadtként is ismert északnyugat-prágai peremváros egyfajta gyűjtőhellyé vált a cseh zsidók számára, mielőtt munka- vagy kivégzőtáborokba küldték volna őket. Helga 1939-ben kezdte írni naplóját. Írása rendkívüli érettségéről tesz tanúbizonyságot, az állandó rettegések közepette is tisztán tudott gondolkodni.
1944. október 4-én Helgát és édesanyját szintén Auschwitzba szállították, ahol szemtől szembe kerültek Mengele doktorral a peronon. A Halál Angyala a gyermekeket, az idős, beteg férfiakat és nőket a gázkamrák felé irányította. Az erejük teljében levő felnőtteket kényszermunkára osztotta be. Helga leleményességének köszönhetően ő volt az egyike annak a néhány száz gyermeknek (a 15 ezerből), akik túlélték a terezíni megpróbáltatásokat. Farkasszemet nézett Mengelével. Nehéz volt bármit éreznie Auschwitz után a flossenbürgi munkatáborba küldték Helgát, ahol másodszorra is farkasszemet nézett a halállal. Elmondása szerint innen 16 napos haláltúrára indították őket Mathausenbe, így tesztelve állóképességüket. Helga egészen a háború végéig ott maradt. Arra a kérdésre, hogy mit érzett a felszabadításnál, Butterfieldnek elmondta: annyira beteg és gyenge volt, hogy nehéz volt bármit is éreznie.Helga Weiss naplójának kiadási jogát a frankfurti könyvvásáron adtak el a kiadóknak. Elsőként Nagy-Britanniában fog megjelenni a könyv, és vélhetően az Anne Frank naplójához hasonlóan lebilincselő olvasmány lesz. – mi (forrás: guardian.co.uk) A nyitókép innen
|
Hírsor
A hét java
|
|