Kik vagyunk? Mit akarunk? Kik állnak mögöttünk? Partnereink Kapcsolat  
A mindennapi.hu portál a tartalmait jelenleg nem frissíti, az eddigi tartalmak továbbra is megtekinthetőek.
Hírsor
2011-06-05 11:06:00

Ázsiáról tárgyalnak, elnöki nyilatkozat lesz a vége

Több tucat külügyminiszter jön Magyarországra holnap

Gödöllőn rendezik meg hétfőn és kedden az Ázsia-Európa találkozó (ASEM) külügyminiszteri értekezletét; ez lesz a féléves soros magyar EU-elnökség legnépesebb rendezvénye, 33-35 külügyminiszter érkezik Magyarországra.

Nem hagyományos biztonsági kihívásokról, köztük földrengések, árvizek és nukleáris katasztrófák elhárításáról és kezeléséről lesz szó; a témának szomorú időszerűséget adnak az idei ázsiai események - mondta Martonyi János külügyminiszter a tárca háttérbeszélgetésén. A tanácskozásra 48 ország küldöttei érkeznek. A 27 uniós országon, továbbá két szervezeten, az Európai Unión és a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségén (ASEAN) kívül 19 ázsiai állam képviselteti magát, közülük 17 külügyminiszteri szinten.

Az ASEM keretében kétévente rendeznek csúcstalálkozókat az állam- és kormányfők részvételével - tavaly Brüsszelben volt ilyen -, a közbülső években tartják a külügyminiszteri találkozókat, ennek ad otthont Gödöllő is. A tanácskozáson - amelyet hétfőn Orbán Viktor miniszterelnök nyit meg - Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, illetve a magyar külügyminiszter elnököl.

A nem hagyományos biztonsági kihívások mellett - ezek közé tartozik a biztonsági kockázatot jelentő terrorizmus, a tömegpusztító fegyverek terjedése, az illegális fegyverkereskedelem és a szervezett bűnözés, továbbá a válsággócokból kiinduló migráció és az élelmiszerhiány is - napirenden lesznek a gazdasági-pénzügyi kockázatok, az euróövezet problémái, valamint az ázsiai gazdaság gondjai is. Az ASEM-együttműködés a biztonsági-politikai és gazdasági kérdéseken kívül a társadalmi-kulturális kérdéskörre is kiterjed, utóbbi megvitatásában nem kormányközi szervezetek is részt vesznek. Az ASEM-csoport adja a világ GDP-jének 60 százalékát és a Föld népességének több mint a felét.

A magyar diplomácia irányítója - aki előzetesen hangsúlyozta, hogy Magyarország új külkapcsolati stratégiájának fontos eleme az ázsiai kapcsolatok erősítése - a kétnapos tanácskozás alkalmából 9-10 kétoldalú találkozót tart, lényegében minden jelentős ázsiai ország, egyebek között Japán és Kína külügyminiszterével tárgyal.Az ASEM konzultációs fórum, amelyen nem hoznak konkrét döntéseket és kötelezettségvállalásokról sem határoznak, a cél a felmerülő kérdések "beazonosítása".

A külügyminiszterek így a gödöllői tanácskozás végén sem adnak ki hivatalos, kötelező erejű záródokumentumot, hanem úgynevezett elnöki nyilatkozatot fogadnak el, amely a 48 ASEM-partner konszenzusos álláspontját tartalmazza majd a globális és regionális politikai, gazdasági és társadalmi-kulturális kérdésekről.

MTI

 

Elküldöm a cikket | Nyomtatás | A lap tetejére


A hét java

© mindennapi.hu - minden jog fenntartva. All rights reserved.