Kik vagyunk? Mit akarunk? Kik állnak mögöttünk? Partnereink Kapcsolat  
A mindennapi.hu portál a tartalmait jelenleg nem frissíti, az eddigi tartalmak továbbra is megtekinthetőek.
Hírsor
2011-08-02 11:33:00

Lazul Kubában a migrációs póráz

Gazdasági és szociális politikája széleskörű reformjának részeként a kubai kormány rugalmasabbá teszi az utazási és migrációs szabályokat.

A kormány így könnyítene a kapcsolattartáson a „nemzet és az emigránsok közössége között” – jelentette be Raúl Castro államfő hétfőn. Raúl a parlament ülésszakát záró beszédében hangsúlyozta, hogy Kuba módosítja azokat a döntéseket, amelyek a maguk idején fontos szerepet játszottak, de feleslegesen maradtak érvényben. Rámutatott, hogy mostanra a kubai kivándorlók többsége gazdasági okokból hagyta el hazáját, és csaknem mindannyian megőrizték a család és a szülőhaza iránti szeretetüket.

A kubaiak túlnyomó többsége nem utazhat külföldre turistaként, s az egyik fő követelésük az utazások liberalizálása. A kevés „szerencsésnek” is rengeteg előírást kell teljesítenie, kezdve egy konzulátus által hitelesített meghívó levéltől a hatóságok kedvétől függő kiutazási engedély és útlevél megszerzéséig. Már ez is mintegy 400 dollárba kerül, miközben a havi átlagbér 20 dollár körül mozog. Bár Raúl Castro részleteket nem közölt a könnyítésekről, feltehetően a kiutazási engedély eltörléséről lehet szó.

A parlament a nap folyamán jóváhagyta a kormány által előterjesztett, a kommunista párt kongresszusa által már áprilisban elfogadott gazdasági és szociális reformcsomagot. A több mint háromszáz intézkedést tartalmazó program végleg leszámol a Fidel Castro által évtizedeken keresztül épített paternalista társadalommal, csökkenti az állam szerepét olyan szektorokban, mint a mezőgazdaság, a szolgáltatások, a közlekedés és az építőipar a kisvállalkozások, szövetkezetek és bérbeadások javára.

A következő öt év során a gazdaság felélesztésének céljából egymillió állami munkahelyet szüntetnek meg, fokozatos leépítik a szubvenciókat és a jegyrendszerről áttérnek a szabad kereskedésre. Különös fontos szerepet szánnak a magánfoglalkoztatás megteremtésének, mint az állami foglalkoztatás alternatívájának. Jelenleg mintegy 320 ezer magánvállalkozó működik Kubában, többségük az élelmiszergyártás és -forgalmazásban, valamint a közlekedési szolgáltatásokban.

Bár a gazdaságban a fő szerepet továbbra is a tervgazdálkodás és a szocialista állami vállalatok játsszák, bizonyos piaci mechanizmusokat is figyelembe vesznek. Így például bevezetik az ingatlanok adásvételét, leegyszerűsítik a tulajdon átruházásának más formáit, valamint engedélyezik a járművek adásvételét magánszemélyek között.

Raúl Castro beszámolójában elmondta, hogy az idei első félévben 1,9 százalékkal bővül a hazai össztermék, és a kedvező folyamatoknak köszönhetően az éves növekedés 2,9 százalék lesz. Kijelentette, hogy a kormány folytatja a kubai gazdaság hitelképességének visszaszerzését célzó kitartó munkát. Hangsúlyozta, hogy helyre kell állítani a pénzügyi fegyelmet, és el kell felejteni az átgondolatlan és ésszerűtlen cselekedeteket.

 

MTI

Elküldöm a cikket | Nyomtatás | A lap tetejére


A hét java

© mindennapi.hu - minden jog fenntartva. All rights reserved.