- Címlap
- Társadalom
- Világhír
- Életmód
- Kultúra
- Tudomány
- Sport
- Egyház
- Beszállhatok?
- Blogok
- Fórum
- Dossziék
- Film
- Videók
- Játék
- RSS
Mai morzsa
|
Világhír
2011-02-24 06:41:00 A kiszivárogtatás folytatódik?Wikileaks-könyv: kettészakadt a titkos szervezetA Wikileaks.org kiszivárogtató oldal volt szóvivője leleplező könyvet írt a portált működtető titkos szervezet kulisszatitkairól és Julian Assange ellentmondásos személyiségéről.Daniel Domscheit-Berg (a képen jobbra) német informatikus Daniel Schmitt álnéven a 2006-os kezdetektől tavaly szeptemberig a WikiLeaks szóvivője volt; a média a kiszivárogtató oldalt működtető titkos szervezet második embereként tartotta számon az alapító Julian Assange után. Domscheit-Berg februárban könyvet adott ki WikiLeaks, a leleplezés − Hogyan működtettük a világ legveszélyesebb weboldalát címmel, amely a Nyitott Könyvműhely gondozásában a világpremierrel egy időben magyarul is megjelent. A könyvből kiderül, hogyan szerveződött a híres-hírhedt kiszivárogtató oldal működését lehetővé tévő titkos szervezet, és milyen súlyos nézeteltérések, belső viták vezettek tavaly a kettészakadásához, éppen akkor, amikor már az egész világ a WikiLeaksről beszélt, és Julian Assange-et a Time Magazine kis híján az év emberévé választotta. Domscheit-Berg 2007-ben csatlakozott az akkor még csak egy éve létrejött WikiLeakshez, a projektről a kiberanarchista Cryptome.org weboldalon olvasott először. Az oldal a Wikileaks egyik előfutárának is tekinthető, hiszen 1999-ben és 2005-ben közzétette a brit külföldi hírszerzés, az MI6 ügynökeinek névsorát. Miután a WikiLeaks.org oldalon megjelentek a guantanamói fogolykínzásokról szóló jegyzőkönyvek, Domscheit-Berg önkéntesnek jelentkezett, de kezdetben csak „csicskamunkákkal” bízták meg a weboldalon. Assange-zsal akkor találkozott először személyesen, amikor megszervezte, hogy az akkor még ismeretlen ausztrál hacker előadást tarthasson a Chaos Computer Club német hackerszervezet éves konferenciáján, Berlinben. Barátság szövődött köztük, Domscheit-Berg pedig úgy érezte, hogy a WikiLeaksszel új értelmet nyert az élete – 2009 elején fel is mondott munkahelyén, hogy minden idejét a világmegváltó projektnek szentelhesse.
A sikeres és nagy médiavisszhangot kiváltó kiszivárogtatások eredményeképpen ugyanis elég sok támogatás összegyűlt a WikiLeaks számláin − és itt kezdődtek a belső viták is, ugyanis Domscheit-Berg szerint Assange átláthatatlanul és önhatalmúlag intézte a szervezet pénzügyeit, és a feltétlenül szükséges költségeket sem mindig fizette ki. Ennek eredményeképpen 2009 végén, a szeptember 11-i terrortámadás körüli félmillió sms és telefonbeszélgetés publikálását követően majdnem összeomlott a WikiLeaks szervere, aztán pedig egy rövid ideig szándékosan „sztrájkoltak”, hogy szaporább adományozásra serkentsék közönségüket. Ám hiába gyűlt fel jelentős összeg a német Wau Holland Alapítványnál kezelt számlákon, Assange nem akart munkabért fizetni az önkénteseinek, és miközben a médiában az átláthatóság forradalmárának szerepében tetszelgett, elszámoltathatatlanul és despotaként intézte az egyre több önkéntest vonzó titkos szervezet belső ügyeit. A WikiLeaks következő nagy dobása a Collateral Murder videó volt 2010 márciusában: a felvételen egy amerikai Apache harci helikopter fegyvertelen civileket, köztük újságírókat mészárol le Bagdadban. A filmet több mint tízmillióan töltötték le a YouTube-ról. A 2007-ben készült, titkosított felvételt a WikiLeaks csapata Izlandon szerkesztette és feliratozta – oda pedig úgy kerültek, hogy bizonyító dokumentumokat hoztak nyilvánosságra az izlandi Kaupthing Bankról, miszerint az ország pénzügyi szektorának összeomlása előtt, 2008-ban saját tulajdonosai fosztották ki azt. Izlanddal nagy tervei voltak a WikiLeaksnek, helyi politikusokkal összefogva egy információs szabadkikötő tervein dolgoztak. Egy törvényjavaslattal azt szerették volna elérni, hogy a szigetország a kiszivárogtatók és az oknyomozó újságírók menedékévé válhasson.
Az afganisztáni háborúról szóló dokumentumcsomag megjelentetéséhez a WikiLeaks új stratégiát választott: médiapartnereket vont be, olyan tekintélyes lapokat, mint az amerikai New York Times, a brit Guardian és a német Spiegel. Domscheit-Berg szerint csak öt nappal a publikáció kitűzött dátuma előtt derült ki, hogy Assange megfeledkezett a „kárminimalizálásról”, vagyis nem húzták ki a mintegy 90 ezer dokumentumból az életeket veszélybe sodró neveket és más szenzitív adatokat. Ezt rohammunkában pótolták, de a felületes „kárminimalizálás” miatt a WikiLeaks a tevékenységével korábban szimpatizáló oldalakról is sok kritikát kapott. A szervezeten belül pedig kezdett elmérgesedni a hangulat: Domscheit-Berg szerint Assange ekkor már csak a saját pecsenyéjét sütögette; a világhír meggondolatlan lépésekre késztette a WikiLeaks-alapítót.
Domscheit-Berg és a WikiLeakstől hasonló okok miatt kilépett aktivisták most OpenLeaks néven új kiszivárogtató oldal létrehozásán dolgoznak. Az OpenLeaks filozófiája annyiban tér el a WikiLeaksétől, hogy a saját szakállukra nem publikálnak majd semmit, „csak” biztonságos és anonim lehetőséget biztosítanak a kiszivárogtatóknak, hogy anyagaikkal elérjék a számukra fontos sajtóorgánumokat, civil szervezeteket vagy szakszervezeteket. Domscheit-Berg szerint az OpenLeaksnél nem lesz olyan személyi kultusz, mint amilyet Assange épített ki maga körül a WikiLeaks fénykorában: konszenzusos alapon felépített rendszerben fognak működni, mert „a közösség lelkesen várja, hogy egy jó célért dolgozhasson”. Hogy Julian Assange mit gondol mindarról, amit egykori szóvivője papírra vetett a WikiLeaksszel kapcsolatban, azt egyelőre nem tudjuk: a jelenleg brit házi őrizetben lévő Wikileaks-főnök több mint egymillió eurót kapott önéletrajzi könyve megírásáért egy brit kiadótól, de a mű még nem látott napvilágot. (Daniel Domscheit-Berg: WikiLeaks, a leleplezés – Hogyan működtettük a világ legveszélyesebb weboldalát. Nyitott Könyvműhely, Budapest, 2011, fordította Malyáta Eszter) Bodoky Tamás
|
Hírsor
A hét java
|
|