- Címlap
- Társadalom
- Világhír
- Életmód
- Kultúra
- Tudomány
- Sport
- Egyház
- Beszállhatok?
- Blogok
- Fórum
- Dossziék
- Film
- Videók
- Játék
- RSS
Mai morzsa
|
Tudomány
2011-11-20 18:06:00 A legnagyobb veszélyt az emberiség okozzaNincs is olyan messze a világvége?Bárhonnan is nézzük, a tudomány egyre közelebb kerül ahhoz, hogy megfejtse: hogyan és mikor tűnik el az emberiség a Föld felszínéről.A hollywoodi szuperprodukciók, amelyekben a világvége egy hajszálnyira kerül el bennünket, tömegével vonzza az embereket a moziba. Elég csak a 28 nappal később, a Deep Impact vagy Armageddon, illetve a Holnapután című filmekre gondolni, ahol vírusok, aszteroidák, klímaváltozás fenyegetik a Földet. A másfél-két órás akciódús, körömrágós történetek befejezéseként egy csapat hős megmenti bolygónk lakosságát és fellélegezve hisszük el: mindenre van megoldás és nekünk csak annyi a dolgunk, hogy bízzunk a profikban. Alokh Ja, a Guardian publicistája érdekes okfejtegetésre adta a fejét.
A valóságban – szerencsénkre? – még nem tudjuk, hogy mi okozza majd az emberiség vesztét. Az előrejelzések és predikciók mindig a vallások kenyere volt, és egybehangzóan állítják, hogy az általunk ismert világ végét a Teremtővel való találkozás jelenti. A vég, vagyis az ítélet napja megtisztítja majd bolygónkat, hogy aztán új és erkölcsösebb világ jöjjön el. A vallási vezetők hangoztatják, hogy annyi bűn és kicsapongás van manapság, hogy ez a nap nagyon is közel van. Egyes szekták pedig arra szakosodtak és jól meg is élnek abból, hogy különböző napokat jelölnek ki a vég napjának. A sokat foglalkoztatott égitest. Fotó innen A tudomány szemüvegén keresztül vizsgálva többféle világvége-variáns is létezik. A Földön nagyjából 3,5 milliárd évvel ezelőtt fogant meg az élet. Ezen a bolygón a különféle fajok kihalása nem számított ritka dolognak. A tudósok megállapították, hogy ezidáig 4 milliárd faj fejlődött ki, és ezeknek a 99 százaléka ki is halt. Az elmúlt 500 millió évben pedig ötször került sor olyan eseményre, amikor megnyomta valaki a törlés gombot. Senki nem tudja, hogy mi okozta ezeket a kihalásokat, de minden egyes esetnél az akkor élő fajok 75 százaléka egy szempillantás alatt kipusztult.
A valóság viszont sokkal közelebb van, mint azt gondolnánk. Az emberiség elképesztő módon tud alkotni, de sajnos, ennek az ellenkezője is igaz. A rombolást is professzionális szinten végezzük, nem csoda tehát, ha önmagát pusztítja majd el az emberiség. Elég csak az oly sokat hangoztatott klímaváltozásra, a túlzott szennyezésre, a természeti erőforrások kiszipolyozására vagy az atomfegyverekre gondolni. A nanotechnológia, a szintetikus biológia és a genetikai módosítások jobbfajta élelmiszereket, biztonságosabb gyógyszereket és tisztább világot biztosítanak, miközben gyakorlatilag ugyanolyan rombolást is elérhetnek. Lehetséges jövőkép. Fotó innen Martin Rees brit királyi csillagász 2003-as, Az utolsó századunk? című könyvében azt írja, hogy a 2100-ra csak az emberiség 50 százaléka marad életben, mert addigra olyan fegyvereket vetnek be egymás ellen, mint a biológiai terrorizmus vagy a molekuláris technológia. Az első figyelmeztető jel az emberiségnek a saját maga által kreált atombomba-robbanás volt, amely – mint tudjuk – iszonyatos károkat okozott.
Most pedig képzeljük el azt, hogy megkérdezzük a felvilágosodás korának nagy gondolkodóit – Isaac Newtont, Francis Bacont, George Berkeley püspököt – arról, hogy szerintük mi okozza majd a világ végét. Nagy valószínűséggel egy felsőbbrendű hatalom beavatkozását (Newton úgy hitte a Biblia alapján, hogy a világvége a 21. században következik be) vagy egy véres háborút képzelnének el. De egyikük fejében sem fordulna meg az atomkatasztrófa, a fekete lyukak vagy a klímaváltozás ténye. – mi (forrás: guardian.co.uk)
|
Hírsor
A hét java
|
|