Kik vagyunk? Mit akarunk? Kik állnak mögöttünk? Partnereink Kapcsolat  
A mindennapi.hu portál a tartalmait jelenleg nem frissíti, az eddigi tartalmak továbbra is megtekinthetőek.
Tudomány
2011-07-22 14:00:00

Újabb kutatás bizonyítja, hogy nem megoldás a problémákra

Ilyen a stressz és az alkohol kapcsolata

Egy új tanulmány kimutatta, hogy az alkohol megváltoztathatja azt, ahogyan a szervezetünk a stresszt kezeli. A stressz és az alkohol kapcsolata kétirányú út.

A stressz csökkenti az alkohol intoxikációs hatását, ami azt eredményezi, hogy a személy többet iszik ahhoz, hogy ugyanazt a hatást elérje. Így ha valaki a szorongást vagy feszültséget alkohollal próbálja enyhíteni, valójában súlyosabb állapotot idézhet elő, és meghosszabbíthatja a szorongást.

A tanulmány szerzője, Emma Childs, a Chicagói Egyetem kutatója elmondta, hogy amikor valakit stressz ér, különböző fiziológiai és érzelmi reakciók játszódnak le más-más időpontban a stresszes eseményt követően. A pulzus és a vérnyomás emelkedése, a kortizol felszabadulása, valamint a feszültség és negatív kedélyállapot fokozódása különböző arányban éri el csúcspontját és múlik el. Tehát nagyobb mennyiségű alkohol fogyasztása különféle hatásokkal járhat, attól függően, mennyi idővel a stresszes esemény után iszik az ember.


Az alkohol hatására tovább tart a stresszes állapot

Az Alcoholism: Clinical & Experimental Research online kiadásában megjelent kísérlet során 25 egészséges férfit kértek fel arra, hogy tartsanak egy nyilvános felszólalást, amely köztudottan növeli a pulzust, a vérnyomást és a feszültséget, illetve összehasonlításképpen végezzenek el egy nem stresszes feladatot. A feladatok után az alanyok körülbelül két italnak megfelelő mennyiségű alkoholt tartalmazó folyadékot kaptak intravénásan. 11 férfi néhány perccel a faladat után megkapta az alkoholos infúziót, majd 30 perc múlva inaktív placebót. A többiek először kapták a placebót, aztán az alkoholt. A kutatók ez idő alatt a szorongás, a stimuláció és a még több alkohol utáni vágy szintjét mérték a pulzusszám, a vérnyomás és a nyál kortizoltartalma mellett.

Childs az eredmények alapján azt a következtetést fogalmazta meg, hogy az alkohol és a stressz között kétirányú kapcsolat van. Az alkohol képes megváltoztatni azt, ahogyan a szervezetünk a stresszt kezeli: csökkenteni tudja a kortizol stresszhormon szintjét, és meghosszabbíthatja a stressz által kiváltott feszültség érzését. A stressz is megváltoztathatja azt, ahogyan az alkohol az emberek érzéseire hat: csökkentheti az alkohol kellemes hatásait, vagy fokozhatja a még több alkohol iránti vágyat.


Kis mennyiség is ártalmas lehet?

Olasz kutatók további veszélyeit jelezték az alkoholfogyasztásnak. Megállapításuk szerint a bal és a jobb szívkamra eltérően reagál a kis mennyiségű alkoholra. A kutatók 64 egészséges, önkéntes, huszonéves fiatalt vizsgáltak meg, miután elfogyasztottak egy pohár vörösbort, illetve ugyanannyi alkoholmentes gyümölcslevet.

A vörösbor elfogyasztását követően a résztvevők bal szívkamrájának működésében egyértelmű lassulást mutattak ki a kutatók. A bal kamra veszi fel az oxigénben gazdag vért a szív bal pitvarából, és pumpálja tovább az aortába, a test fő artériájába, amely aztán oxigénnel látja el a szöveteket.

Ezzel szemben a jobb szívkamrában a vörösbor hatására felgyorsult a működés. A jobb kamra a tüdőt látja el oxigénben gazdag vérrel a tüdő érhálózatán keresztül, így a vér újból oxigénnel telítődik meg, mielőtt visszatér a bal szívkamrába.



medipress.hu

Elküldöm a cikket | Nyomtatás | A lap tetejére

További cikkek Függőség
  • A médiafogyasztás káros az egészségre
  • Újabb súlyos baleset a drog miatt
  • Dizájner-drog: egy debreceni fiatal életveszélyben
  • Egyre többen füveznek a katolikus országban
  • Sherlock Holmes: drogfüggőből vallásos
  • „Lesben állnak, és készek rá, hogy újra a mélybe rántsanak”
  • A keresztény nem azt jelenti, hogy madár
  • Januártól sokkal több lesz az ideges ember
  • „Tudtam, hogy vége mindennek” – interjú Pajor Tamással
  • A drog helyére beül a Szentlélek?

  • A hét java

    © mindennapi.hu - minden jog fenntartva. All rights reserved.