- Címlap
- Társadalom
- Világhír
- Életmód
- Kultúra
- Tudomány
- Sport
- Egyház
- Beszállhatok?
- Blogok
- Fórum
- Dossziék
- Film
- Videók
- Játék
- RSS
Mai morzsa
|
Tudomány
2011-11-01 20:00:00 Már a hírszerzést is érdekli az új adatgyűjtő modellA közösségi oldalakból kiolvasható a jövő?Isaac Asimov, az orosz származású amerikai író több mint 60 éve találta ki a pszicho-történelmet, vagyis kombinálta a matematikát és a lélektant, hogy a jövőbe lásson.Ma már a társadalomtudósok foglalkoznak a tudományággal, amihez óriási segítséget adnak hozzá a Twitter-üzenetek, Facebook- és blogbejegyzések, a mobiltelefonok milliárdjainak helymeghatározásai, hogy ne is beszéljünk a világháló óriási adatgazdagságáról.
A legderűlátóbb kutatók reményei szerint ezen adathalmaz révén először tanulmányozhatják majd az emberi viselkedés társadalomtudományi törvényeit, így előre megjósolhatják a politikai válságokat, a forradalmakat és egyéb társadalmi megmozdulásokat. Hová vezet az információéhség? Fotó innen Thomas Malone, a Massachusettsi Technológiai Intézet (MIT) vezetője is nagy előrelépésnek tartja ezt a lehetőséget, mert nemcsak az eddig legrészletesebb adatok, hanem már az előrejelzés algoritmusai is a rendelkezésükre állnak. Az Egyesült Államok kormánya máris érdeklődik a kérdés iránt, sőt nyár óta az IARPA, a hírszerzéshez tartozó és eddig ismeretlen ügynökség is társadalomtudósoktól, akadémikusoktól és testületektől várja az ötleteket, hogyan lehet automatikusan adatokat gyűjteni a világhálón – például 21 latin-amerikai országról.
Marc Rotenberg, a Washingtonban székelő Elektronikus Magánélet Információs Központjának elnöke viszont arra figyelmeztetett, hogy kétélű fegyverek az ilyen technikák. „ Az Egyesült Államokban ugyanilyen könnyen fel lehet használni majd a helyi politikai ellenfelek ellen, akárcsak külföldi fenyegetések ellen is” – mondta Rotenberg.
A nyitókép innen
|
Hírsor
A hét java
|
|