- Címlap
- Társadalom
- Világhír
- Életmód
- Kultúra
- Tudomány
- Sport
- Egyház
- Beszállhatok?
- Blogok
- Fórum
- Dossziék
- Film
- Videók
- Játék
- RSS
Mai morzsa
|
Szubjektív
2011-11-08 15:00:00 A krízist nem csupán gazdasági okok tápláljákEU-válság: tényleg csak az időt húzzák?Az Európai Unió története legnagyobb válságát éli. A már lassan közhelyszerűen durrogtatott mondat egyáltalán nem túlzó a jelenlegi helyzetben.A probléma sokkal mélyebben gyökerezik, mint azt első ránézésre gondolnánk. Az euróválság mindössze az eddig is létező strukturális problémákról rántotta le a leplet.
Az Európai Unió jövőjét illetően sorjáznak a kérdések: Megmarad-e a közös valuta? Mélyebb integráció vagy nagyobb nemzeti szuverenitás? Kétsebességessé válik-e az Unió? Van-e értelme további bővítésnek? A francia-német tandem határozza-e meg a közösség jövőjét? Hol van Nagy-Britannia helye az átalakuló integrációban? És még lehetne folytatni a sort a rengeteg, jelenleg még megválaszolhatatlan, de számos spekulációra, találgatásra lehetőséget adó kérdéssel, amelyek valójában mind a „Hogyan tovább, Európa?” problémára igyekeznek megtalálni a választ.
A konkrét helyzettől elvonatkoztatva meglehetősen groteszk látványt nyújt, hogy a fejlett nyugati demokráciájára oly büszke európai országok vezetőiből milyen pánikreakciókat vált ki a közvetlen demokrácia, a népszavazás kérdése. A félelem persze jogos: az európai vezetők számításait már nemegyszer húzta keresztbe az „istenadta nép”, elég csak az európai alkotmányt és a lisszaboni szerződést felhozni példának. Megroggyant Unió. Fotó innen A görög helyzet – specialitása ellenére – ismét egy olyan mély szerkezeti problémára világít rá, amelynek megoldására az integráció eddigi több mint fél évszázada kevés volt. A szakirodalomban csak „demokratikus deficit”-nek nevezett jelenség jelentősen megnehezíti az EU társadalmi elfogadását. A közvetlen választópolgári felhatalmazás hiánya, a nyilvánosság kizárásával született döntések, a választópolgárok információs és tájékozottsági hiányosságai, az átláthatatlan kompromisszumok hatják át az EU intézményes mechanizmusait.
A nyitókép innen
|
Hírsor
A hét java
|
|