Kultúra
2012-01-04 20:00:00
Közönségünknek ma már nem telik új lemezreKorda György és Balázs Klári
A Baptista Szeretetszolgálat egyik téli Cipősdoboz-koncertjén fellépett Korda György és Balázs Klári is. A népszerű előadóművészeket a házasságról, a pókerről és a vallásos dalokról is kérdeztük.
– Hogy találta meg Önöket a cipősdoboz-akció?
– Balázs Klári: Valamilyen akció minden karácsony előtt meg szokott találni minket. Ezt ne úgy képzeljék el, hogy mi keressük a lehetőségeket, többnyire rengetegen fordulnak hozzánk támogatásért. Jártunk korábban az Ódry Árpád Színészotthonban, ahova elképesztő mennyiségű ajándékot vittünk, csokoládét, déli gyümölcsöket, sőt, az érkezésünk előtt alaposan kikérdeztük a hölgyeket, hogy meg tudjuk lepni őket a kedvenc parfümjükkel… De említhetném a Down-kóros gyerekek javára rendezett árverést is, ahol az általunk felajánlott tárgyakból közel egymillió forint gyűlt össze. Szóval, egyáltalán nem idegen tőlünk mások segítése.
– Jóllehet Önök most egy koncertfellépéssel segítették a Baptista Szeretetszolgálat céljait, szoktak esetleg máskor cipősdobozba rejtett ajándékkal segíteni a rászorulóknak?
– Korda György: Természetesen, bár szerintem nem a cipősdoboz a lényeg. Lehet hűtőszekrénydobozt is kevéssé értékes dolgokkal megtömni, míg egy cipősdoboznál kisebb csomagba is elférhet értékes, az illető számára nagyon fontos ajándék, például mobiltelefon vagy a munkavállaláshoz szükséges laptop.
– Mi alapján döntik el, hogy kiket támogatnak? Vagy mindenhova elmennek, ahova hívják Önöket?
– BK: Két társadalmi réteg fontos nekünk: az idősek és a gyerekek. Az öregeket azért kell megbecsülnünk, mert mindent nekik köszönhetünk – sajnos, sokan hajlamosak ezt elfelejteni. Nincs is annál szomorúbb, amikor egy idős embert magára hagynak. A kicsiket meg azért segítjük, mert tulajdonképpen ők a jövő generáció. Ez a két réteg nagyon fontos, megjegyzem, sokat elmond egy országról az, ahogyan a gyerekekkel és az idősekkel bánik. Korunkat tekintve mi középen vagyunk, ezért kötelességünk róluk gondoskodni, és nemcsak a családon belül, de az egész társadalomban is.
– Fél évszázada éneklik fülbemászó slágereiket, éreznek éneklés közben valamilyen missziót, küldetést?
– KGY: Igyekszünk példát mutatni a privát életünkben, de a színpadon is. A szeretet, a hűség, az összetartozás még a modern világban is fontos értékek.
– Nem gondoltak arra, hogy vallásos dalokat is énekeljenek?
– BK: Több lemezkiadó évek óta mondja, hogy kellene már egy karácsonyi lemezt készítenünk. Ami minket illet, őszintén csodáljuk a mostani fiatalokat, akik különösebb terv nélkül belevágnak az ilyen kalandokba, és nem zavarja őket, ha csak néhány lemezt vesznek meg. Mi arra is gondolunk, hogy a közönségünknek ma már nem mindig telik új lemezre, ezért kicsit óvatosak vagyunk. Sokan meg egyszerűen letöltik a netről a dalokat, amivel anyagi kárt okoznak az előadóknak. Nemrégiben nagyon szépen, ízlésesen feldolgoztuk Gounod Ave Mariáját. Amikor színpadon énekeljük, mi is beleborzongunk a gyönyörű muzsikába. Ezt néhány napja elő is adtuk a Frizbiben, ami talán nem a legjobb fórum volt ehhez a dalhoz, mindenesetre rengeteg gratuláló sms-t kaptunk a műsor végén. Gyurival úgy döntöttünk, ezt nem tesszük fel a netre, de talán később rákerül majd egy karácsonyi lemezre.
„Ízlésesen feldolgoztuk az Ave Maria-t”
– Gyuri a magyarországi póker apostolaként korábban azt nyilatkozta, büszke arra, hogy értelmes elfoglaltságot adott az ifjúságnak. Nem tart attól, hogy az ördög Bibliája egyeseknél szerencsejáték-szenvedéllyé és anyagi csődöt előidéző hobbivá válhat?
– KGY: Emiatt a szülőknek kell aggódni meg a családtagoknak. A szenvedélybeteg ember még lóversenyezni sem tud tisztességesen! Azt figyeltem meg, hogy a függő emberek a kaszinóban 20-30 percenként felugrálnak, és asztalt, játékot váltanak. A Texas Hold’em nem erről szól! Ott a verseny, a sport szeretete a lényeg! Ezért nem is jó a mostani, szigorú pókertörvény, mert így a játékosok illegális, veszélyes klubokba fognak eljárni. Szerintem nem bűnös játék a póker, ennél sokkal veszélyesebb kártyajátékok is vannak. A Texas Hold’emben a szellemi koncentráció és a kitartás a lényeg, nem a szerencsén múlik a győzelem.
– Házasságuk sokak számára példa értékű: van más is, amit a zsidó-keresztény értékvilágból bátran tudnak képviselni?
– BK: Mind a két vallás a szeretetet és a másik megbecsülését hirdeti a házasságban. Nagyon sok jó vegyes házassággal találkoztunk, amelyben a zsidó és a keresztény partner csodásan élt együtt, úgy vélem, ez normális embereknél nem is jelenthet problémát. Anyukám 27 évig élt velünk, nagyon bölcs asszony volt. Kislánykoromban az iskolában kicsúfolták a zsidó barátnőmet, amin én sokat sírtam, és ő így vigasztalt: „Klárikám, ne törődj vele, a két vallás között csak az a különbség, hogy te a katolikus templomban, ő meg a zsidó templomban imádkozik.” Ennél bölcsebben nem lehet elmagyarázni a különbséget egy hétéves gyereknek, megjegyzem, mindkét vallás a szeretetet és a megbocsátást hirdeti. Fontos is a párkapcsolatban a másik segítése és a megbocsátás – persze most nem a durvaságra vagy a félrelépésre gondolok.
– Ezek szerint gyakorolják is a hitüket?
– BK: Lehetünk őszinték? Sajnos, elég ritkán. Amikor hosszabb ideig vagyunk külföldön, akkor nem ritkán szép keresztény vagy éppen zsidó ünnepekbe csöppenünk, emlékszem, egyszer Melbourne-ben nagyon megérintett minket egy vallási fesztivál. Ha kiszakadunk az itthoni környezetünkből, több időnk és energiánk van elmélyedni, és odafordulni a spirituális dolgokhoz.
M. O.
A képeket a Horizont Rendezvényszervező Irodától kaptuk.
Kapcsolódó cikkek:
Finisben a cipősdoboz-akció
A szeretetnek nincs mértékegysége
További cikkek
|
Híres ember
|
|
|
|