- Címlap
- Társadalom
- Világhír
- Életmód
- Kultúra
- Tudomány
- Sport
- Egyház
- Beszállhatok?
- Blogok
- Fórum
- Dossziék
- Film
- Videók
- Játék
- RSS
Mai morzsa
|
Kultúra
2011-11-29 20:31:00 George Harrison és a transzcendenciaA Beatles, Krisna és a gnoszticizmusMa tíz éve, hogy meghalt George Harrison, aki nemcsak a Beatles, hanem talán az egész popszakma vallási szempontból egyik legvitatottabb személyisége volt: gnosztikusokat olvasott, keleti szimbólumokkal operált.„Minden várhat, egyedül Isten keresése nem” – fogalmazta meg alig húszévesen spirituális elhívását George Harrison, a Beatles „hallgatag embere”. A Liverpool nyomornegyedében felnőtt fiú már igen fiatalon elkezdett érdeklődni a túlvilági jelenségek iránt, de szellemi életében egy filmforgatás hozott gyökeres fordulatot. A Help! című Beatles-film forgatásakor ugyanis egy hindu hívő mind a négy gombafejűnek adott egy reinkarnációról szóló könyvet. A többiek nem sokat törődtek vele, de Harrisont annyira megfogta, amit olvasott, hogy 1966-ban feleségével együtt Indiába utazott. Ekkor ismerkedett meg Ravi Shankar szitárművésszel, és maga is elkezdett szitáron játszani, tanulmányozni az indiai dallamokat.
Ezt az örömet akarta megosztani a többi Beatles-taggal, amikor 1968 februárjában mindannyian elmentek Maharishi Mahesh jógihoz az indiai Ridhikeshbe, hogy transzcendens meditációt tanuljanak. A szerzetesi életforma nem igazán tetszett a Beatles-fiúknak. A legenda szerint John Lennon alig egy óra meditálás után felállt, meglapogatta a jógi vállát egy kicsit, majd elhagyta a termet. Ringo gyomra a vegetárius étkezést nem bírta: alig egy hét után visszarepült Angliába. Paul és John még maradt, de mindkettő állandóan zenélni akart, hiába mondta nekik szegény Harrison, hogy ez a dolog most nem erről szól. A Beatles Indiában. Fotó innen Mégis John Lennon volt az, aki a legtovább bírta a jógi társaságát, a hindu tanokat, hiszen egy teljes hónapot lehúzott Harrisonnal Indiában. John akkor ábrándult ki a szent emberből, amikor kiderült, hogy a szegénységről és testi tisztaságról prédikáló jógi részesedést szeretne a Beatles bevételeiből, ráadásul szexuálisan zaklatta a Beatles-tagokat kísérő hölgyeket. Harrisont azonban Maharishi jógi bukása sem ingatta meg a hinduizmusban való hitében.
Harrison nem sokkal indiai útjuk során megírta a „Hare Krishna Mantra” című számot, amit a londoni Radha-Krishna templom híveivel közösen adott elő. Ez a szám a mai napig is az egyik legszebb és legtöbbet játszott Krisna-himnusz. A hallgatag szólista 1969-ben találkozott Swami Prabhupadával, a Krisna-tudat Nemzetközi Szervezetének alapítójával és vezetőjével. „Mintha egy láthatatlan ajtó nyílt volna meg a tudatom mélyén – nyilatkozott a találkozásról később Harrison –, talán az egyik régebbi életemből.” „Isten tényleg ott van melletted." Fotó innen Swami Prabhupada Krisnáról írott könyvének bevezetőjében a következőket mondja: „Ha van isten, látni akarom őt. Felesleges dolog bizonyítékok nélkül hinni valamiben. A Krisna-tudat és meditáció során tényleges kapcsolatba kerülhetsz istennel. Ily módon láthatod, hallhatod Istent, vagy játszhatsz is vele. Lehet, hogy ez furcsán hangzik, de Isten tényleg ott van melletted.”
Harrison a Krisna-tudatra ébredés után sorra írta az Isten-szerelemről szóló dalokat. Az egyik legszebb, és a 20 évig tartó plágiumbotrány miatt talán legismertebb a My Sweet Lord, amelyben az indiai mantraszövegek keverednek a zsidó-keresztény kultúrkörben közismert, Istent dicsőítő szóval, a „Hallelujával”.
Miklya Luzsányi Mónika
|
Hírsor
A hét java
|
|