- Címlap
- Társadalom
- Világhír
- Életmód
- Kultúra
- Tudomány
- Sport
- Egyház
- Beszállhatok?
- Blogok
- Fórum
- Dossziék
- Film
- Videók
- Játék
- RSS
Mai morzsa
|
Életmód
2011-05-31 13:43:00 Drámai következményekkel jár a szelektív abortuszFérfigettók a Távol-KeletenMegrendítő sors jut a mai, dél-kelet ázsiai lányoknak. Indiában a teheneket is jobban megbecsülik a nőknél, akiktől családtagjaik viszont azt is elvárják, hogy fiúkat szüljenek.A 2004-es dél-kelet ázsiai cunami pusztításait követő hónapokban, amikor az India könnycseppjének is nevezett Srí Lanka a segítséget nyújtó nyugati világra emelte könyörgő tekintetét, a szigetország fővárosában szinte megkövezték ismerősöm barátnőjét, mert a magyar (vagyis fehér) fiú kézen fogva sétált vele az utcán. Nem sokkal később Colombo egyik előkelő szállodájának társalgójában ültem, s miközben odakint, a trópusi hőségben épp javában dübörgött a 21. század, elképedve hallgattam a szomorúan derűs tekintetű lány és barátnői dermesztő történeteit a szebbik nemet Ázsiában érő, csaknem mindennapos megaláztatásokról.
Emberünk és barátnője tehát nem keveset kockáztatott, amikor fényes nappal az utcán e mélyen megrögzött társadalmi konvenciók mellett felvállalta szerelmi kapcsolatát. Volt, aki követ ragadott, de szinte mindenki ordítozott, mocskolta és szidta őket. Mindez néhány éve történt, de Ázsia eme szegletéből ma sem érkeznek megnyugtató hírek.
Indiában például a legtöbb alultáplált a kislányok között található. Csillogó megapoliszok utcáin vézna, csontra soványodott, teljesen elhanyagolt lánykák milliói ténferegnek, miközben fel-alá száguldoznak a luxusautók, s a járdákon szándékosan éheztetett lánycsecsemők sírdogálnak az erőtlenségtől elcsukló hangon. Ennek az egyre inkább szembetűnő nemi diszkriminációnak a hátterére mutatott rá a napokban a Torontói Egyetem kutatóinak a The Lancet orvosi folyóiratban közölt tanulmánya. A kanadai kutatók szerint Indiában (de más távol-keleti országokban, így Kínában vagy Dél-Koreában) most az a módi, hogy a szülők már jó előre tudni akarják leendő gyermekük nemét, s ha a magzat lánynak bizonyul, megszakítják a terhességet. Ugyan az abortusz Indiában engedélyezett, s 1994-től a hatóságok tiltják a születendő gyermek nemének felfedését, a szabályokat széles körben kijátsszák. Az orvosokat jobban ösztönzik ultrahangos vizsgálataikból származó bevételeik, mint a tiltott vizsgálatokért járó esetleges bírság elenyésző összege. A kutatók szerint ez a piac évente százmillió dolláros forgalmat bonyolít le, és kevés az esély arra, hogy a törvényt valamilyen szinten betartsák. Ezt támasztják alá a statisztikai adatok is: 800, orvosok ellen indított bírósági eljárásból csak 55 esetben született jogerős büntetőítélet. Ijesztő adatok Ugyancsak a statisztikák szerint 1980 és 2010 között kevesebb lány született a városokban, mint a vidéki régiókban, a szelektív abortusz pedig gyakrabban fordul elő a tanultabbak vagy gazdagabbak háztartásaiban, miközben az írástudatlanság elleni harcnak és a jövedelmek emelkedésének is a mind gyakoribbá váló terhesség-megszakítás lett a hozadéka.
A legfrissebb népesség-összeírási adatokból viszont az is kiderül, hogy a lányokat a legsúlyosabban a két gazdag északi államban, Pandzsábban és Harijánában bántalmazzák. Annak ellenére, hogy az újdelhi kormány és a helyi hatóságok folyamatosan ösztönzik és komoly összegekkel segítik a lánygyermekek nevelését, India belügyminisztere, G. K. Pillai a népszámlálás eredményeit ismertetve nemrég mégis keserűen jegyezte meg: „Az utóbbi negyven év intézkedéseinek nem volt semmilyen hatása”. Az eszme, hogy „a fiú gondoskodik rólad öreg napjaidban” erősebbnek bizonyult.
Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség, a CIA statisztikai kiadványa, a World Factbook szerint az Egyesült Államokban 1000 megszülető fiúra 955 lány jut. Kínában ez az arány 1000:885. Dudley J. Poston jr. és Karen S.Glover, a texasi egyetem kutatói már 2005-ben rámutattak arra, hogy az 1980-as évek óta Kínában több fiú születik, mint lány. Szerintük ez az egyensúlybomlás 2015 körül fogja éreztetni hatását és 2030-ig tart.
|
Hírsor
A hét java
|
|