Vans napszemüvegek
Kik vagyunk? Mit akarunk? Kik állnak mögöttünk? Partnereink Kapcsolat  
A mindennapi.hu portál a tartalmait jelenleg nem frissíti, az eddigi tartalmak továbbra is megtekinthetőek.
Életmód
2011-09-05 17:36:00

Soha nem látott védelmet remélnek

A vakcina, ami eltörli a tbc-t a Földről

Olyan tuberkulózis elleni vakcinát fejlesztettek ki amerikai kutatók vasárnapi bejelentése szerint, amely egérkísérletekben példátlan védelmet nyújtott az állatoknak a betegséggel szemben.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a tbc mintegy 1,7 millió ember halálát idézi elő évente, minden harmadik ember fertőzött világszerte. A tbc-t egy baktérium, a Mycobacterium tuberculosis okozza, az egyetlen ellene használatos vakcina, a BCG védőoltás nem elegendően hatékony.


Remény?

William Jacobs kutatásvezető, a New York-i Albert Einstein orvosegyetem munkatársa és csoportja azt vizsgálta, hogy a tbc baktériuma miként kerüli meg az emberi immunrendszert.
Az állatkísérletekben a Mycobacterium smegmatis fajjal dolgoztak, amely ártalmatlan az emberre, viszont nagy dózisban halálos az egerekre. Létrehozták az M. smegmatis egy olyan változatát, amelyből hiányzik az ESX-3 jelű gén, amely lehetővé teszi a baktériumnak, hogy betörjön a befogadó szervezet immunrendszerébe.

Amint várható volt, a genetikailag módosított baktérium nem fertőzte meg az egereket, amelyekbe befecskendezték nagyobb dózisban. A szóban forgó gén nélkül a baktérium nem volt képes átjutni az állatok immunrendszerén, amely ugyanazokkal a T-sejtekkel lépett fel ellene, amelyeket egy sikeres tbc vakcinának is aktiválni kellene. Amikor azonban az ESX-3 gént az M. tuberculosis genetikai állományából távolították el, maga a baktérium is elpusztult, így nem használhatták tovább vakcinakutatási célra.


Kiváló védelem. Fotó innen

A következő lépésben Jacobs és munkatársai a két baktérium hibridjét állították elő úgy, hogy az M. tuberculosis baktériumból kivett ASX-3 géneket az M. smegmatis baktérium génállományába illesztették be. Az egerek a hibrid baktérium ellen is sikeresen védekeztek, majd amikor nyolc héttel később a számukra is halálos tuberkulózis baktérium nagy dózisával fertőzték meg őket, a „vakcinált” állatok jelentős védettséget mutattak vele szemben.

A tanulmányt a Nature Medicine című tudományos folyóiratban vasárnap ismertették részletesen.
 

MTI

A nyitókép innen

Elküldöm a cikket | Nyomtatás | A lap tetejére


A hét java

© mindennapi.hu - minden jog fenntartva. All rights reserved.